Ледът, който се е стопил от Гренландия и Антарктика, се е увеличил пет пъти от 90-те години на миналия век и вече на него се дължи четвърт от покачването на морското ниво, съобщи пресслужбата на Европейската космическа агенция (ЕКА).
За публикувания доклад специалистите са използвали данни от европейските спътници „Криосат“ и „Сентинел-1“ на програмата „Коперник“, предаде БТА.
Няма съмнение, че промените в климата предизвикват топенето на полярните шелфове, а то от своя страна води до повишаване на морското ниво, което поставя крайбрежните райони по цял свят в риск.
От 1992 г., когато започва следенето на топенето на ледените шелфове със спътници, ледът на полярните шелфове е намалявал всяка година. Темпът на топене е бил най-голям през миналото десетилетие.
Спътниците на ЕКА са измервали промени в обема на леда и движението му, както и информация за гравитацията. По тях учени са изчислили колко лед е загубен.
Екип от учени събира тези данни в „Опит за взаимно сравняване на баланса на масата на ледената покривка (IMBIE- Ice Sheet Mass Balance Intercomparison Exercise), който се финансира от ЕКА и НАСА. Той се използва широко, включително от Междуправителствената експертна група за климатичните промени, за опознаване и реакция на климатичната криза.
Според най-новата оценка, която е публикувана сега, от 1992 г. до 2020 г. полярните ледени покривки са намалели с 7560 милиарда тона лед – еквивалентно на леден куб с размери 20 км от всяка страна.
Топенето на ледовете е било най-голямо през 2019 г. Тогава шелфовете в Гренландия и Антарктика са изгубили 612 милиарда тона лед. Процесът е засилен от лятна топлинна вълна в Арктика, заради която Гренландия губи 444 милиарда тона лед. Антарктика губи 168 милиарда тона лед – на шесто място, откакто се събират данни, заради непрекъснатото ускоряване на ледниците в Западна Антарктида и рекордното топене на Антарктическия полуостров.
Топенето на полярните ледени шелфове е причинило покачване на глобалното морското ниво от 21 мм след 1992 г. Две трети от него се дължат на намаляването на леда в Гренландия (13,5 мм), а една трета (7,4 мм) – в Антарктика.
Ако ледените шелфове продължат да се топят с такъв темп, до края на века това ще увеличи световното средно морско ниво с от 148 мм до 272 мм, прогнозира Междуправителствената експертна група за климатичните промени.
„Непрекъснатото наблюдение на ледените покривки е от решаващо значение за прогнозиране на бъдещото им поведение в затоплящия се свят и адаптиране към свързаните с това рискове, пред които ще се изправят крайбрежните общности по света“, каза Инес Отосака от университета в Лийдс, която ръководи сегашното изследване.