Климатичните промени са увеличи с петдесет пъти вероятността от опустошителните порои, довели до смъртоносните наводнения в Либия, установи изследване, цитирано от световните осведомителни агенции.
Мощната буря от 10 септември доведе до скъсването на два язовира, наводнили източния либийски град Дерна и причинили гибелта на хиляди хора. Жилищни блокове, построени по традиционно сухия речен бряг, рухнаха, след като придошлата река подкопа основите им, припомня БТА. Роля в бедствието изиграха строителството в заливни тераси, лошото състояние на язовирите, дългогодишният въоръжен конфликт и други местни фактори.
Но климатичните промени са причина за до 50 на сто повече валежи за периода според учени от международната експертна група World Weather Attribution. Тя обединява специалисти, които изследват ролята на климатичните промени за екстремните прояви на времето.
Учените предупредиха, че климатичните промени водят времето и климата до екстремни ситуации и стойности и затова ще продължи да е рисково да се строи върху заливни равнини и да се използват некачествени материали.
„Взаимодействието на тези фактори и много силните валежи, усилени от климатичните промени, доведе до крайни разрушения в Либия“, се посочва в изявление на експертите. Те са използвали климатични и компютърни симулации, за да сравнят климатични явления днес с това, което биха могли да бъдат, ако затоплянето не бе достигнало ръст от 1,2 градуса по Целзий над прединдустриалния период.
Валежите могат да се увеличат или да станат по-обилни заради климатичните промени, защото по-топлата атмосфера може да задържа повече водна пара.
„Изключително необичайната“ буря е донесла 50 процента повече валежи от очакваното, ако нямаше глобално затопляне, сочи изследването на специалистите. Подобно явление може да се очаква на всеки 300-600 години при настоящия климат, казват те.
Климатичните промени са довели и до ръст от 40 на сто на количествата дъжд, паднали в началото на септември по Средиземноморието и причинили наводнения, погубили десетки хора в Гърция, България и Турция.
Средиземноморието е гореща точка за заплахи, предизвикани от климатичните промени, каза Фридерике Ото, климатоложка от Института Грантам за климатични промени и околна среда, и даде пример с горещите вълни и горските пожари в региона през лятото.