Представители на българската общност в Аржентина, на Аржентино-българската фондация и български дипломати почетоха паметта на Васил Левски, като поднесоха цветя пред паметника му в Буенос Айрес по повод 151-ва годишнината от неговата гибел.
Българският посланик в Аржентина Стоян Михайлов каза в словото си, че от 2012 г. сънародниците ни в Буенос Айрес поддържат ежегодно традицията по отдаване на почит към Апостола на свободата. „Левски е специален за нас по много причини. Той е дал живота си за една кауза, която е от полза за целия български народ – свободата. Левски е синоним на свободата, на борбата за свобода, на демократичните ценности. Затова Левски заслужава нашето цяло уважение“, отбеляза посланик Михайлов. „Където имаме образа на Левски, там имаме и България“, каза още дипломатът.
След официалната си реч, посланик Стоян Михайлов поднесе букет цветя пред бюст-паметника на Васил Левски. „Този паметник е дело на българската общност, от години го имаме. Традиционно всяка година се събираме тук, за да отдадем почест към националния си герой и да говорим за това кой е Левски и защо е ценен за нас“, каза за БТА Стоян Михайлов.
На церемонията присъства и българският консул в Република Аржентина София Стоева.
Бюст-паметникът се намира на площад „Баранкас де Белграно“ в квартал „Белграно“ в Буенос Айрес. Създаден е през 1998 г. по инициатива на Общобългарския комитет „Васил Левски“ и Фондация „Васил Левски“. Монументът е дело на българският скулптор Михаил Шапкарев (1941-2007). Разположен е в близост до Посолството на Република България в аржентинската столица.
На 18 февруари българският военен научноизследователски кораб “Св. св. Кирил и Методий” отплава от Комодоро Ривадавия, провинция Чубут, аржентинската част на Патагония. Там слезе 15-членна група от 32-рата българска антарктическа експедиция, начело с ръководителя й проф. Христо Пимпирев. От Буенос Айрес предстои да се приберат в България. НИК 421 пък отплава за друго пристанище на Аржентина – Мар дел Плата. Преди да се отправи към Варна, “Св. св. Кирил и Методий” ще спре и в бразилското пристанище Рио Гранде за официално посещение по повод 90 години от установяването на дипломатически отношения между България и Бразилия. Очаква се плавателният съд да акостира във Варна в началото на месец април.
***
По време на 32-рата българска експедиция до Антарктида, БТА публикува видеоинтервюта с български антарктици. БТА представя и всички научни проекти с видео, снимки и текстови материали, подготвени съвместно с учените преди заминаването им.
Рубриката „България – Антарктида: Корабният дневник на БТА“ дава подробна информация за цялото плаване на кораба „Св. св. Кирил и Методий“ до Антарктида и обратно, за престоя му там, както беше по време на историческото първо плаване до Ледения континент през 31-вата експедиция в края на 2022 г. и началото на 2023 г. Тогава само БТА имаше кореспондент на борда – Константин Карагьозов, който предаваше новини за всеки от 127-те дни на експедицията в текст, видеоматериали и снимки. През юни БТА издаде на български и английски език брой на списание ЛИК „До Антарктида и назад под български флаг“, посветен изцяло на историческата експедиция.
Цялата информация на БТА за българските научни изследвания на Антарктида и подпомагането им от българския военен научноизследователски кораб „Св. св. Кирил и Методий“, както и другите дейности на българската антарктическа база, отново е достъпна и за всички медии на български и на английски език на интернет страницата на агенцията в разделите „България – Антарктида: Корабният дневник на БТА“ / „Bulgaria – Antarctica: BTA’s log“.
БТА има и Национален пресклуб на борда на кораба и откри пресклуб в българската антарктическа база на остров Ливингстън. /МХ