Преди 20 години, на 2 ноември 2004 г., от света си отива един от старейшините на арабския свят – първият президент на Обединените арабски емирства (ОАЕ) и емир на Абу Даби шейх Заид бин Султан ал Нахаян.Шейх Заид е роден през 1918 г. в Абу Даби. Става емир на Абу Даби през 1966 г. и президент на Обединените арабски емирства на 2 декември 1971 г.Енциклопедия „Британика“ отбелязва, че на шейх Заид се приписва федерализирането и модернизирането на Обединените арабски емирства и превръщането им в една от най-проспериращите страни в региона.Заид е роден в семейство Нахаян от Абу Даби. Той е най-малкият син на шейх Султан бин Заид, който управлява Абу Даби от 1922 до 1926 г. Шейх Заид е губернатор на източната провинция на Абу Даби от 1946 г. до 1966 г. по време на управлението на най-големия си брат, шейх Шахбут бин Султан (1928–1966 г.). През 1966 г., в семейство Нахаян се заражда напрежение към емира Шахбут заради недостатъчен напредък в развитието на Абу Даби и незаинтересован от участие в Съвета на т. нар. Държави от примирието (част от които е Абу Даби – бел. ред), отбелязва „Британика“. Заид печели подкрепата на фамилията, за да смени брат си Шахбут на върховната позиция в безкръвен преврат.През 1968 г., след като Обединеното кралство обявява, че ще оттегли военното си присъствие от района на Персийския залив, емирът шейх Заид преговаря с шейх Рашид бин Саид от Дубай за създаване на федерация. Заид е смятан за главния архитект на федерацията и е избран за първия президент на Обединените арабски емирства след обявяването на независимостта им през 1971 г.Той е преизбиран за президент на федерацията на всеки пет години до смъртта си през 2004 г. Обединените арабски емирства стават водещ център в региона по време на неговото управление. Известен дипломат, Заид също поддържа добри отношения в чужбина. Неговите синове, най-вече Халифа (емир на Абу Даби и президент на ОАЕ от 2004 г. до 2022 г. – бел. ред.) и Мохамед (настоящ емир на Абу Даби и президент на ОАЕ – бел. ред.), надграждат неговото наследство и разширяват лидерството на Абу Даби както във федерацията, така и в Близкия изток, отбелязват от „Британика“.
Ето какво откриваме в бюлетините и емисията „Международна информация“ на БТА за живота и кончината на шейх Заид:
За 25 години бедна пустинна страна се превърна в икономическо чудо
Дубай, 29 ноември 1996 г. /Ануар Фаруки от АП/ За 25 години няколко бедни шейхства в пустинята се превърнаха в една от най-богатите страни в света. Трансформацията бе така изненадваща, че стъписа дори и мнозина от онези, които станаха нейни свидетели. (…)Потънали в пари от нефт, газ и търговия, Обединените арабски емирства (ОАЕ) ще отбележат сребърния си юбилей идната седмица с очакването, че тази година ще регистрират огромен БВП от 41 милиарда долара. (…)Макар че откриването на нефт драстично промени живота и в другите държави от Персийския залив, контрастът с ОАЕ е още по-силен поради малобройното население и концентрираното развитие на страната. ОАЕ се родиха на 2 декември 1971 г., ден след като британците се изтеглиха от шейхствата, известни като Държавите от примирието, след постигнато примирие през 1820 година. Шейх Заид бин Султан ал Нахаян, владетелят на Абу Даби, най-голямото и най-богатото емирство във федерацията, стана президент на страна, която по размери е някъде колкото Шотландия. (…)За първи път откриват нефт край бреговете на Абу Даби през 1958 година. (…) ОАЕ се превръщат във втората по богатство и най-влиятелна арабска държава в Залива след свръхбогатата Саудитска Арабия.Петролните резерви на Дубай, динамичния търговски център на Залива, намаляват, но сега държавата трупа богатства от търговия. (…)Другите пет емирства Шаржа, Аджман, Фуджаира, Рас ал Хайма и Ум ел Кайван, са по-малки и не толкова благоденстващи, но се ползват от просперитета на съседите. Всяко от емирствата е в голяма степен автономно по отношение на вътрешните си работи. В най-многолюдните Абу Даби и Дубай стилът на живот е космополитен и по-близък до Запада, отколкото до която и да е друга страна от Арабския полуостров. (…)Без промяна обаче се е запазила традицията за приемственост в арабските общества – управлението минава от баща на син. Това би могло да бъде потенциален източник на нестабилност, но някои дипломати смятат за фактически осигурен плавния преход във властта в ОАЕ след смъртта на шейх Заид. Заид, който се възстановява след неотдавнашна операция на врата в Съединените щати, има неизвестен брой съпруги и деца. Но шейх Халифа бин Заид ал Нахаян, най-големият син на 78-годишния управник, е безспорният престолонаследник.
***
Абу Даби, 3 декември 1996 г. /БТА/ Президентът на Обединените арабски емирства (ОАЕ) шейх Заид бин Султан ал Нахаян за шести пореден път стана държавен глава, съобщи ИТАР-ТАСС. Седемдесет и осем годишният шейх Заид бе преизбран на поста снощи, на заседание на Висшия съвет на федерацията, който е законодателният орган на страната. (…)
***
ОАЕ не позволяват територията им да се използва срещу друга арабска държава
Абу Даби, 9 март 1998 г. /БТА/ Обединените арабски емирства „никога няма да позволят територията им да се използва за нанасяне на удар на братска арабска страна, която не е в конфронтация със САЩ“, каза днес президентът на ОАЕ шейх Заид бин Султан ал Нахаян.По време на иракската криза властите в Абу Даби призоваха САЩ към сдържаност. Те подчертаха, че използването на военна сила срещу Ирак сега е недопустимо и неприемливо, припомни президентът.Шейх Заид бин Султан ал Нахаян отбеляза, че солидарността между арабските държави е укрепнала по време на кризата, предаде АФП.
***
Президентът на ОАЕ предложи незабавно свикване на арабска среща на върха
Абу Даби, 30 май 1998 г. /БТА/ Президентът на Обединените арабски емирства шейх Заид бин Султан ал Нахаян днес предложи „незабавно свикване на арабска среща на високо равнище“, съобщи ИТАР-ТАСС. Целта на срещата е укрепване на солидарността между арабските държави, обединяване на усилията им в защита на палестинския народ и преодоляване на израелската съпротива срещу мирния процес в Близкия изток.Шейхът направил това предложение на среща с ръководителя на палестинската автономна власт Ясер Арафат, който бе на кратко посещение в Абу Даби. (…)
***
В пустиня в ОАЕ скоро ще израсне гора с гъби
Дубай, 6 април 2000 г. /БТА/ В пясъците на пустинята край университетското градче Ал Айн, ОАЕ, много скоро ще израстне гора с гъби, съобщи ИТАР-ТАСС. От проекта се е заинтересувал лично президентът на ОАЕ шейх Заид бин Султан ал Нахаян. Грижата за отглеждането на горско-гъбения масив е поета от президентската канцелария.Плантацията ще бъде създадена като пясъците се примесят с торф и торове и върху така създадената почва се засадят първите маслинови дръвчета. Те ще бъдат посаждани на триъгълници, а разстоянието между тях ще бъде 5-6 метра. Край дръвчетата ще се поставя мицел за трюфели. За всяко дърво ще бъде закрепен съд с вода, от който по капковия метод ще бъде гарантирана влажността на почвата. Очаква се първоначално един такъв триъгълник да дава по над килограм трюфели, като с годините производството ще нарасне 3-4 пъти. (…)
***
Младоженци получават премия от 3500 британски лири, ако си вземат булка над 30 години
Абу Даби, 3 май 2000 г. /БТА/ Ергените в Обединените арабски емирства могат да получат премия от 3500 британски лири, ако се оженят за булка, която е надхвърлила 30-годишна възраст, пише в. „Ал-Халееж“. Управителят на „сватбения“ фонд Джамал ал Бах обяви, че офертата е валидна само ако мъжете си вземат местна булка.Бонусът ще бъде прибавен към 12 000-те британски лири, които ергените получават, ако се оженят за жена от родината си. (…)Фондът е създаден през 1992 г. от президента на ОАЕ шейх Заид бин Султан ал Нахаян, за да осигури субсидии за местните сватби. Новите мерки имат за цел да решат проблема, свързан с „все по-дългото безбрачие на жените в страната“. След петролния бум в страната сумите, плащани за местни булки, рязко се покачиха и ергените от ОАЕ предпочитат да се женят за „по-евтините“ чужденки от Египет, Индия, а отскоро и от Русия.
***
Тони Блеър разговаря с президента на Обединените арабски емирства
Женева, 10 октомври 2001 г. /БТА/ Министър-председателят на Великобритания Тони Блеър се срещна снощи в Женева с президента на Обединените арабски емирства Шейх Заид бин Султан ал Нахаян, съобщават осведомителните агенции.Разговорите се състояха в залата за конференции на женевския хотел Интерконтинентал, където президентът на ОАЕ е отседнал от три седмици. В интервю за телевизионен канал на Обединените арабски емирства британският премиер заяви, че е информирал президента за причините за военните удари срещу Афганистан, както и за необходимостта от бързи действия. (…)
***
Ширак подкрепя идеята за политическо решение в Афганистан
Рияд, 13 ноември 2001 г. /БТА/ Френският президент Жак Ширак, който днес приключва двудневната си арабска обиколка, заяви в Рияд, че подкрепя идеята за политическо решение в Афганстан, съобщава АФП.При визитата си в Обединените арабски емирства Ширак посети френските части, разположени там. Това е първият случай, в който официално се потвърждава присъствието на френски части във военната база „Ал Дафра“, на север от столицата Абу Даби. На 25 октомври френският президент съобщи, че разузнавателни самолети са били изпратени в района, но не уточни броя им, нито държавата, където са разположени.Тази сутрин в Абу Даби, преди да замине за Рияд, Ширак се срещна с президента на ОАЕ шейх Заид бин Султан ал Нахаян, с когото обсъди ситуацията в Афганистан и близкоизточния конфликт. (…)
***
Арабската лига откри двудневна конференция за диалог между цивилизациите
Кайро, 26 ноември 2001 г. /БТА/ Днес в Кайро започна двудневна конференция на Арабската лига, посветена на диалога между цивилизациите, предаде Асошиейтед прес. Темата на конференцията е свързана с тревогата на арабския и ислямския свят, че след атентатите в САЩ от 11 септември останалият свят слага знак на равенство между исляма и тероризма, отбелязва агенцията. (…)Амр Муса освен това съобщи, че е създадена фондация, която ще финансира разработки и публикации, насърчаващи диалога между цивилизациите. Първото дарение за фондацията от един милион долара бе направено от президента на Обединените Арабски Емирства (ОАЕ) шейх Заид бин Султан ал Нахаян. (…)
***
В ОАЕ ще се състои надбягване с камили
Абу Даби, 24 януари 2003 г. /БТА/ В гр. Ал Уатба в ОАЕ на 25 януари започват надбягванията с камили за Купата на президента на ОАЕ шейх Заид бин Султан ал Нахаян с награден фонд 10 млн. дирхама или 2,7 млн. долара, съобщи РИА „Новости“.Състезанията се провеждат в две категории – в едната ще премерят сили само „корабите на пустинята“, принадлежащи на шейховете и на старейшините на племената. В другата са включени всички останали. (…)В арабските страни се организират десетки надбягвания с камили, но най-престижното е това за Купата на президента на ОАЕ шейх Заид бин Султан ал Нахаян. (…)
***
Арабските петролни доставчици няма да бранят с гърдите си Саддам Хюсеин
/Алескандър Шумилин, Известия, 17 март 2003 г./ Твърдата позиция на Русия и Франция, според които е недопустима употребата на сила за сваляне на режима на Саддам Хюсеин, предизвика объркване в редиците на арабската дипломация. Най-близките съседи на Ирак отдавна вече се стремяха със задкулисни действия да постигнат „доброволната оставка“ на Саддам Хюсеин. Съвсем наскоро те бяха вече близо до целта си, когато единствено разцеплението между САЩ и Великобритания – от една страна, и Франция и Русия – от друга, попречи плановете им да се осъществят.Неотдавна Саддам Хюсеин отказа да приеме делегация на Арабската лига, опасявайки се, че членовете й отново ще направят опит да поставят по-остро въпроса за „доброволната му оставка“ и също тъй „доброволното“ изгнание. Сиреч несвоевременно му се вижда това изискване днес – на фона на дълбокото разцепление в Съвета за сигурност. В това разцепление той съзря спасение за себе си.Междувременно арабски дипломатически източници съобщиха, че не твърде отдавна високопоставен емисар на иракския президент охотно обсъждал въпроси около възможното му емигриране с не по-малко високопоставен представител на основния инициатор на арабския план за „доброволно изгнание на Саддам“ – президента на Обединените арабски емирства шейх Заид бин Султан ал Нахаян. Това станало по време на сесията на Организацията „Ислямска конференция“ в Доха. (…)Отдавна се знае, че най-близките съседи на Ирак, особено тези от арабската „петролна шесторка“ (Саудитска Арабия, Кувейт, Обединените арабски емирства, Оман, Бахрейн и Катар) мечтаят да се отърват от светския багдадски диктатор в името на покоя и стабилността в своя петролоносен и ислямизиран регион. (…)За пръв път това скандално пролича на общоарабската среща на върха в Шарм ел Шейх. С апела си към Саддам „да си отиде доброволно“ президентът на емирствата разцепи форума. Малцина го подкрепиха открито, но скоро към тях се присъединиха и други, главно от „петролната шесторка“ – неофициално. (…)
***
Създадоха устойчиви на сол палми
Москва, 9 септември 2003 г. /БТА/ В ОАЕ учените са създали вид палми, които са устойчиви на сол, съобщава излизащият в Абу Даби в. „Ал Итихад“, цитиран от РИА „Новости“.Изследователи от университета в гр. Ел Айн първи в света са разработили метод за получаване и отглеждане на палми с необичайно бърз растеж. Създадени са били 10 вида растения, които могат да бъдат поливани с морска вода. А това дава нови възможности за озеленяването на ОАЕ и за разпространение на палмовите плантации в страната.В лабораториите на университета са създадени също 40 вида устойчиви на сол треви, храсти и дървета. Те са насадени в парка на двореца Ал Ярф на президента на ОАЕ шейх Заид бин Султан ал Нахаян. РИА „Новости“ припомня, че през октомври миналата година паркът бе вписан в Книгата на рекордите на Гинес като единствен в света, където се отглеждат растения, напоявани с морска вода.
***
Кралят на Саудитска Арабия Фахд бин Абдул Азиз ас Сауд оглави класацията на най-богатите монарси и държавници
Ню Йорк, 11 март 2004 г. /БТА/ Кралят на Саудитска Арабия Фахд бин Абдул Азиз ас Сауд оглави класацията на сп. „Форбс“ за най-богатите монарси и държавници със състояние от 25 милиарда долара.На второ място са поставени президентът на Обединените арабски емирства шейх Заид бин Султан ал Нахаян и семейството му с 20 милиарда долара. Трети е султанът на Бруней Муда Хасанал Болкиах Муизадин Вадаулах с 14,3 милиарда долара.Следват престолонаследникът на Дубай шейх Мохамад бин Рашид ал Мактум и братята му с 10 милиарда долара, князът на Лихтенщайн Ханс Адам Втори с 2,2 милиарда долара, министър-председателят на Тайланд Таксин Чинават и семейството му – с 1,4 милиарда долара.Британската кралица Елизабет Втора е на 7-мо място със 660 милиона долара. (…)Президентът на Обединените арабски емирства шейх Заид бин Султан ал Нахаян е 86-годишен владетел, който контролира 90 процента от нефтените находища в ОАЕ. Историята на семейството започва от дядо му (…). Когато Великобритания оттегля войските си от залива през 1968 г., Заид е първият държавник, който призовава за съюз на емирствата. Шейхът се преизбира на всеки пет години от управниците на 7-те емирства. (…)
***
ОАЕ възстановяват разрушените от израелската армия квартали в палестински градове
Дубай, 29 май 2004 г. /БТА/ Над 100 милиона дирхама (27 милиона долара) били събрани за един ден в Обединените арабски емирства за възстановяването на кварталите в палестинските градове Газа и Рафах, разрушени от израелската армия, съобщи кореспондент на ИТАР-ТАСС.Половината от сумата внесли във фонда президентът на ОАЕ шейх Заид бин Султан ал Нахаян и неговите синове. (…)Със средствата на мястото на развалините в Рафах и Газа ще бъдат прокарани нови улици и построени над 400 къщи. Ще бъдат изградени и оборудвани болници, училища, предприятия.
***
Мълния
2 ноември 2004 г. /БТА/ Почина президентът на Обединените арабски емирства шейх Саид бин Султан ал Нахаян, предаде Франс прес.
***
На 86-годишна възраст почина президентът на Обединените арабски емирства
Дубай, 2 ноември 2004 г. /БТА/ Президентът на ОАЕ шейх Заид бин Султан ал Нахаян почина днес на 86-годишна възраст, предаде телевизия „Абу Даби“, цитирана от Асошиейтед прес и Ройтерс.Шейх Заид, който управляваше ОАЕ над 30 години, боледуваше през последните години и не присъстваше на арабските срещи на върха. През август 2000 г. му бе присаден бъбрек. Най-големият му син шейх Халифа бин Заид ал Нахаян е смятан за очевиден приемник на поста, след като през 1969 г. баща му го обяви за престолонаследник на Абу Даби – столица на ОАЕ и най-богатото от седемте емирства, отбелязва АП. (…)Шейх Заид бин Султан ал Нахаян превръща ОАЕ от пустиня в процъфтяваща, богата на петрол държава. Той е първият президент на седемте емирства, след като те печелят независимостта си от Великобритания през 1971 г. През 30-те години Абу Даби е бедна неразвита страна с икономика, базирана на риболова, перлите, вадени от гмуркачи, и примитивно земеделие. След като през 60-те години започва добивът на петрол, Заид инвестира голяма част от богатството в построяване на училища и университети, болници, пътища и летища. Петролът му помага да осъществи и мечтата си – да превърне суровата пустиня в оазис. Над 100 000 хектара се превръщат в обработваема земя, а близо 100 милиона дръвчета се засаждат, за да държат далеч пустинята.Шейх Заид се жени няколко пъти. Смята се, че има 19 сина и 11 дъщери.
***
Ширак няма да присъства на срещата на ЕС с иракския премиер
Брюксел, 4 ноември 2004 г. /БТА/ Френският президент Жак Ширак няма да присъства на утрешната среща между лидерите на ЕС и иракския премиер Ияд Алауи в Брюксел, предадоха Ройтерс и ДПА.Според френски дипломати Ширак ще напусне срещата на върха на ЕС малко преди заплануваните разговори с Алауи, тъй като ще пътува за Обединените арабски емирства за погребението на президента шейх Заид бин Султан ал Нахаян. (…)
***
Тъжен край на Рамазана за мюсюлманите по света
Кайро, 15 ноември 2004 г. /АФП/ Мюсюлманите от цял свят преживяха в неделя един тъжен Айд ал Фитр, отбелязващ края на Рамазана, свещеният месец на мюсюлманските пости, почернен от кончината на президента на Палестинската автономна власт Ясер Арафат и кървавата офанзива срещу иракския град Фалуджа.Този ден бе белязан от религиозен плам в джамиите и детски увеселения – Айд ал Фитр е основно семеен празник, също като християнската Коледа. (…)В Персийския залив Обединените арабски емирства вече бяха в траур няколко дни преди смъртта на Арафат заради кончината на президента шейх Заид бин Султан ал Нахаян, определян като „арабски мъдрец“ от вестниците в региона.„Без Заид празникът Айд не е приятен“, гласеше заглавието на един от местните всекидневници, който отбеляза, че в този скръбен ден „поздравленията са се смесили със съболезнованията“. (…)