Германското правителство се съмнява в твърдението на САЩ, че коронавирусът произхожда от китайска лаборатория, съобщи списание „Дер Шпигел“.
Според информация на изданието миналата седмица германското външно разузнаване (BND) имало контакт с всички партньори в мрежата на секретни служби „Пет очи“, която включва САЩ, Великобритания, Канада, Австралия и Нова Зеландия, с искане за доказателства за разпространяваната от американското правителство теза за лабораторен произход на коронавируса.
Нито една от тайните служби не пожелала да потвърди тезата, която се разпространява освен от Тръмп особено и от държавният секретар на САЩ Майк Помпео.
По-рано NDR вече инфорзмира за съмненията на „Пет очи“ в доклади на тайните служби, в които Китай е бил сериозно критикуван за справяне с коронакризата. Възможно е това да е целенасочена невярна информация .
Помпео каза миналия уикенд, че вижда „огромни доказателства“ за лабораторната теза. По-рано американският президент Тръмп направи спекулации за това.
Във вътрешна бележка за министъра на отбраната Анегрет Крамп-Каренбауер претенциите на САЩ са класифицирани като пресметната маневра. Американският президент се опитва да използва лабораторната теория, за да „отвлече вниманието от собствените си грешки и да насочи гнева на американците към Китай“, се казва в поверителния документ.
Учените смятат, че е много по-вероятно Sars-CoV-2 да е бил предаден на хората от прилепи чрез друго животно и чрез търговията с диви животни. Поради това Китай забрани търговията с диви животни с нов закон през март.
Според BND Китай на най-високо ниво призовал Световната здравна организация (СЗО) да отложи глобалното предупреждение след избухването на вируса. На 21 януари държавният глава на Китай Си Цзинпин по време на телефонно обаждане с шефа на СЗО Тедрос Аханом Гебрейесус поискал да се отложи разпространяването на информация за предаване на заразата от човек на човек и да бъде забавено предупреждението за пандемия.
От BND преценяват, че чрез информационната политика на Китай в световен мащаб са били загубени между четири и шест седмици за борба с вируса./БГНЕС