Рециклирането няма да е достатъчно, за да бъде овладяна кризата с натрупването на пластмасови отпадъци по света, смятат експерти, цитирани от Ройтерс. Според екологичната програма на ООН ежегодно светът произвежда 300 милиона тона такива отпадъци.
В рамките на конференцията Reuters Next експертите призоваха компаниите да намалят производството на пластмаса и да преминат към продукти за многократна употреба. За целта обаче е необходима радикална промяна в производствената система.
„Няма да успеем да излезем от кризата само с рециклиране“, казва Роб Каплан, главен изпълнителен директор на Съркюлейт кепитъл /Circulate Capital/, която инвестира в инициативи на развиващите се пазари за борба с кризата с пластмасата. „Това е проблем на системата и изисква да се вземат решения надолу и нагоре по веригата“.
По-малко от 10 процента от произведената пластмаса по света се рециклира, най-вече защото събирането и сортирането й е скъпо. Огромната част отива на боклука или се изгаря. Тъй като много от програмите за рециклиране тъпчат на едно място, големи компании като Юниливър /Unilever/, Кока-кола /Coca-Cola/ и Нестле /Nestle/ са започнали да инвестират в проекти за изгаряне на пластмасови отпадъци като гориво в циментови заводи, разкри Ройтерс през октомври.
Очаква се производството на пластмаса да се удвои до 2040 г., което според критици на индустрията е прекалено.
„Рециклирането не може да се съревновава със свръхпроизводството“, казва Вон Ернандес от кампанията „Да се освободим от пластмасата“. По думите му единственото решение на проблема е ограничаването на първичното производство на пластмаса.