
Космическо летище, на което робот се грижи за медицинските нужди на пътниците в космическите самолети. Това е единият от трите проекта на студентски екип от ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“, които участват в конкурс на Европейската космическа агенция, наречен Студентско аерокосмическо предизвикателство, заяви пред Мaritime.bg доц. Веселка Радева от Морско училище. Тя е ръководител на Планетариума и Морската астрономическа обсерватория в училището. По нейните думи този конкурс насочва вниманието на младежите към близкото бъдеще, тоест към създаването на космически летища, от които излитат космически самолети с туристи. Вече четвърта години в този конкурс участват със свои проекти студентски екипи от ВВМУ.
Новото в тазгодишното им участие е включването на бъдещите военни лекари, които се готвят в учебното заведение, с два проекта за космическа медицина. В тях са привлечени и студенти от Медицинския университет – Варна, с който ВВМУ има близко партньорство. Интересното при проекта за космическия медицински робот е, че в него ще бъдат кодирани различни медицински манипулации. Преди полета ще бъде направено медицинско досие на космическия турист, след което роботът ще се настрои по нужните програмни грижи за пациента-космически турист. Космическият медицински робот ще може да прави кръвни изследвания и да следи работата на всички органи и системи в човешкото тяло.
В този проект се обръща внимание и киберсигурността. Идеята е да се осигури сигурност на софтуерните данни, които ще се получават за медицинското досие на всеки един пътник, за да може те да се предават на Земята и там да се вземат решения, обясни доц. Радева.
Другият проект по космическа медицина си поставя за цел да осигури пълното здравно обслужване на туристите по време на суборбитален полет с космолет, което ще се постига чрез наблюдение на жизнените функции, диагностика и превенция на възникнал проблем. Фокусът на екипа ще бъде върху осигуряването на безопасността и комфорта на клиентите и връщането им на Земята здрави чрез минимизиране на проблемите след полет. За да постигнат това, космическите доктори ще изследват ефектите от космическите условия върху различни видове целеви групи с различни здравословни проблеми. Студентите ще прилагат нови технологии за мониторинг на жизнените функции, доставка на лекарства и медицински роботи. Те планират да използват максимално методите и уредите на дистанционната медицина и роботизираната хирургия.
Третият проект, с който ВВМУ се представя на конкурса на Европейската космическа агенция, е за създаване на система за киберсигурност в зоната за производство и съхранение на гориво за космическо летище.
Доц. Радева припомни, че преди три години техните студенти разработиха проект на космическо летище, който е много функционален. След това започна разработката на медицински център за космически туристи към космическото летище, също много интересен проект. Миналата година студентите представиха зоната за производство, съхранение и дистрибуция на гориво за космолетите с хоризонтално и вертикално излитане. И сега по идея на организаторите на европейския конкурс те ще се занимават с киберсигурността на тази зона. И така стъпка след стъпка ще осигурят пълната киберсигурност на цялото космическо летище.
Надяваме се през юни 2022 г., когато е заключителната фаза на конкурса, студентските екипи да бъдат поканени в Аерокосмическия център в Париж, където на еднодневна конференция младежите представят своите идеи пред представители на Европейската космическа агенция и частни авио-космически фирми.
Екипите на ВВМУ са единствените в страната, които участват вече традиционно в този конкурс на Европейската космическа агенция. В началото, когато се включихме, бяхме много интересни и атрактивни, коментира доц. Радева. Защото наистина е впечатляващо студенти от Военноморско училище да разработват проект за космическо летище и то на такова високо професионално равнище. И този интерес се оказва, че не е инцидентен, а е стабилен и се разраства като се фокусира върху идеята да бъде направен всестранен проект, както се шегуваха нашите младежи, на първото българско космическо летище. Убедени сме, че в някакъв момент той може да заинтересува хората и след примерно 20, 30 или 40 години да бъде построено първото българско космическо летище. Младежите вече имат идея за неговото място край Варна, добави доц. Радева.
