
За трета поредна година растат средните отчетени температури в Световния океан, сочи ново проучване, съобщава новозеландският сайт Stuff.
Учени от 14 изследователски институции участват в събирането и анализирането на данните. Резултатите са публикувани в научното издание „Напредък в атмосферните науки“ (Doi).
Според участвалия в изследванията д-р Кевин Тренбърт, учен от Университета в Окланд, резултатите показват „значителен проблем с климата“.
„Въпреки че глобалната средна температура на повърхността не е най-високата отчитана някога, океанът очевидно се затопля“, каза той.
По думите му това означава, че процесите по глобално затопляне продължават.
Ученият изтъква, че именно океанът е индикаторът за промени в климата, предизвикани от човешката дейност. Изследванията установяват, че температурата на водата расте във всички океани, но затоплянето е по-сериозно в Атлантическия и Южния океан.
В резултат могат да бъдат засегнати екосистемите. Тренбърт предупреждава за възможно разпространение на топлинни вълни, които да засегнат всички морски организми, включително птиците.
„Има документирани случаи на доста зрелищни смущения в цялата морска мрежа от живот”, подчертава той.
Проучването приписва дългосрочното затопляне на океана главно на увеличаване концентрациите на парникови газове.