
Учени потвърдиха, че е открит най-цялостният досега череп на „огромен завропод“ в пустошта на Куинсланд, Австралия, предаде ДПА.
Находката, публикувана в „Роял съсайъти оупън сайънс“, е открита в сътрудничество между университета „Къртин“ и Австралийския природонаучния музей, посветен на динозаврите. Тя подкрепя теорията, че завроподите са пътували между Южна Америка и Австралия през Антарктика по време на периода креда.
Почти целият череп, който е на динозавър, наречен Ан, и открит през 2018 г. в Куинсланд, е идентифициран като принадлежащ към вида Diamantinasaurus matildae. Той е част от групата на завроподите – четириноги праисторически животни с относително дълги опашки и шии, но с малък размер на главата.
Фосилизираните части от черепа датират отпреди 98-95 милиона години.
Водещият учен д-р Стивън Поропат от университета „Къртин“ казва, че Ан е първият динозавър завропод, открит в Австралия, който има по-голямата част от черепа.
Той „ни дава рядък поглед върху анатомията на този огромен завропод, живял в североизточна част на Австралия преди почти 100 милиона години“, каза специалистът в разпространено съобщение.
„При анализа на останките, открихме прилики между черепа на Ан и този на титанозавър, наречен Sarmientosaurus musacchioi, живял в Южна Америка по същото време, когато и Diamantinasaurus е населявал Куинсленд. Тези прилики включват подробности за мозъчната кутия, костите, образуващи задната част на черепа, близо до челюстната става и формата на зъбите“.
Изследователят е на мнение, че находката подкрепя теорията, че завроподите са пътували между Южна Америка и Австралия през Антарктика преди между 100 и 95 милиона години.
„Времевият прозорец преди между 100 и 95 милиона години е бил един от най-топлите в близката геоложка история на Земята, което означава, че Антарктика… не е имала лед“, казва Поропат.
„По подобен начин Австралия, която е била много на юг отколкото е днес, е била по-топла с по-малко сезонност. В този климат Антарктика е била залесена и може би е била привлекателно местообитание или пътека за скитащи зароподи“, предполага специалистът, предаде БТА.