Учени са открили процъфтяващи общности от крайбрежни видове, включително малки раци и анемонии, живеещи на хиляди мили от първичните си местообитания върху „Голямото тихоокеанско сметище“ („Голям боклучен остров“), разпростиращо се в акватория от 620 000 квадратни мили в океана между Калифорния и Хавай.
В ново проучване, публикувано в списанието Nature Ecology & Evolution, екип от изследователи разкри, че десетки видове крайбрежни безгръбначни организми са успели да оцелеят и да се възпроизвеждат върху „острова“ с преобладаващи пластмасови отпадъци.
Учените казват, че констатациите предполагат, че пластмасовото замърсяване може да позволи създаването на нови плаващи екосистеми от видове, които обикновено не могат да оцелеят в открития океан.
За разлика от органичния материал, който се разлага и потъва в рамките на месеци или най-много няколко години, пластмасовите отпадъци остават в океаните за много по-дълго време, давайки възможност на различни видове да оцелеят и да се възпроизвеждат в открития океан в продължение на години.
„Беше изненадващо да видя колко чести са крайбрежните видове. Те бяха върху 70% от отпадъците, които открихме“, казва Линси Харам, научен сътрудник в Националния институт по храните и земеделието и водещ автор на изследването, цитирана от CNN.
Харам и нейните колеги изследват 105 предмета от пластмаса, извадени от голямото тихоокеанско сметище между ноември 2018 г. и януари 2019 г. Те идентифицират 484 морски безгръбначни организми върху отломките, представляващи 46 различни вида, от които 80% обикновено се срещат в крайбрежните местообитания.
„Доста голям процент от разнообразието, което открихме, бяха крайбрежни видове, а не местните пелагични океански видове, които до голяма степен очаквахме“, казва Харам.
„На две трети от отломките открихме и две общности, конкуриращи се за пространство“, коментира още тя.
Харам каза, че последствията от въвеждането на нови видове в отдалечените райони на океана все още не са напълно разбрани.
Как точно тези организми достигат до открития океан и как оцеляват там остава неясно.
Голямото тихоокеанско сметище, което е два пъти по-голямо от Тексас, е най-голямото натрупване на океанска пластмаса в света.
Грешка е да мислим за сметището като остров от боклук, каза пред CNN Матиас Егер, ръководител на екологичните и социалните въпроси в The Ocean Cleanup, организация с нестопанска цел, която разработва технологии за изчистване на океаните от пластмаса.
„Ако сте там, това, което виждате, е просто девствен син океан“, каза Егер, който помага в изследванията на Харам, като събира пробите.
„Не е толкова плътно, но там започваш да виждаш все повече и повече пластмаса, колкото по-дълго гледаш“, каза той.
Инициативата за почистване на океана изчислява, че в района има около 1,8 трилиона парчета пластмаса, които тежат около 80 000 тона. По-голямата част от пластмасата, открита в сметището, идва от риболовната индустрия, докато между 10% и 20% от общия обем може да бъде проследен до японското цунами от 2011 г.
Според Програмата на ООН за околната среда (UNEP) светът произвежда около 460 милиона тона пластмаса годишно, цифра, която – без спешни действия – ще се утрои до 2060 г.
В световен мащаб само около 9% от пластмасовите отпадъци се рециклират, според UNEP. Цели 22% от всички пластмасови отпадъци се управляват неправилно и завършват като отпадъци, като големи количества в крайна сметка попадат в океаните.
Учените предупредиха, че има „бързо и безпрецедентно“ увеличение на замърсяването на океана с пластмаса от 2005 г.
„Проблемът става все по-голям и по-голям с всяка минута“, казва Егер.
Но почистването е само част от решението. Проучване, публикувано миналия месец, установява, че без спешни политически действия скоростта, с която пластмасата навлиза в океаните, може да се увеличи с около 2,6 пъти до 2040 г.
Асамблеята на ООН по околната среда прие историческа резолюция миналата година за прекратяване на замърсяването с пластмаса и създаване на първия в света глобален договор за замърсяване с пластмаса до 2024 г. – правно обвързващо споразумение, което ще се занимава с пълния жизнен цикъл на пластмасата, от нейното производство и дизайн до нейното изхвърляне.