
Нивото на световния океан се покачва с два пъти по-бързо темпо, отколкото през първото десетилетие на измерванията от 1993 г. до 2002 г., предаде Ройтерс.
Така през миналата година е достигнат нов рекорден връх според обширен доклад, публикуван в петък от Световната метеорологична организация (СМО), която е специална агенция към ООН, предаде БТА. В доклада подробно се описва опустошителното въздействие на изменението на климата върху планетата.
Екстремното топене на ледниците и рекордните нива на топлина в океаните са допринесли за средното покачване на нивото на морската вода с 4,62 мм годишно за периода 2013-2022 г., съобщи агенцията на ООН. Като цяло това води до общо увеличение от над 10 см от началото на 90-те години на миналия век досега.
Повишаването на морското равнище застрашава някои крайбрежни градове и съществуването на ниско разположени островни държави като Тувалу, която планира да изгради цифрова версия на себе си, в случай че бъде потопена.
„Този доклад показва, че за пореден път парниковите газове в атмосферата продължават да достигат рекордни нива – което допринася за затоплянето на сушата и океана, топенето на ледовете и ледниците, повишаването на морското равнище, както и затоплянето и окисляването на океаните“, пише генералният секретар на СМО Петери Таалас в предговора на доклада.
Годишният доклад, публикуван ден преди Деня на Земята, също така показва, че морският лед в Антарктида се е оттеглил до рекордно ниски нива през юни и юли. Океаните са били най-топлите в историята, като около 58% от повърхността им е била засегната от морска гореща вълна, се казва в доклада.
Като цяло според СМО 2022 г. се нарежда на пето или шесто място сред най-топлите години в историята със средна глобална температура от 1,15 градуса по Целзий над средната стойност за прединдустриалния период. Всичко това се случва въпреки охлаждащото въздействие на тригодишното климатично явление Ла Ниня. Климатолозите предупреждават, че светът може да достигне нов среден температурен рекорд през 2023 или 2024 г., подхранван от климатичните промени и очакваното завръщане на затоплящото явление Ел Ниньо.