Физици съставиха първи в света каталог на „вълните убийци“, който включва информация за двеста аномално високи вълни, причинили сериозни щети или отнели живота на хора между 2011 и 2018 г. През това време тези аномалии са убили повече от 386 души по целия свят, съобщиха във вторник от пресслужбата на руския Национален изследователски университет „Висше училище по икономика“, предаде ТАСС.

„Каталогът, съставен от учените, включва 210 случая, а броят на вълните всяка година е почти константен – от 20 до 30. Учените отбелязват и местата, където „вълните убийци“ възникват и причиняват щети. Най-често те се случват край бреговете на Съединените американски щати, Карибите, Европа, Австралия и Нова Зеландия, се казва в изявлението.
Както обясняват изследователите, „вълните убийци“, както и техните аналози от света на електрониката и оптиката, са аномално силни колебания на морската повърхност, които вероятно възникват в резултат на така наречените нелинейни процеси.
В миналото изследователите смятаха, че подобни аномалии на повърхността на океана, чиято височина може да достигне десетки метри, се случват изключително рядко, около веднъж на всеки десет хиляди години. В началото на века сателитните наблюдения на повърхността на Световния океан показаха точно обратното – всъщност „вълните убийци“ се появяват доста често, което допълнително повиши интереса както към изучаването на механизмите на възникването им, така и към анализа на последствията от въздействието им.
Екатерина Диденкулова, старши изследовател от учебното заведение в Нижни Новгород, и нейният колега Ефим Пелиновски са съставили най-подробния каталог на най-мощните и разрушителни „вълни убийци“, възникнали в океаните между 2011 и 2018 г. досега.
Общо през този период в морето възникнаха 210 големи вълни, повече от половината от които се случват близо до брега, а около 18% и 25% – в открити води на Световния океан и в различни плитки води.
Според изследователите всяка година очевидци стават свидетели на образуването на около две до три дузини „вълни убийци“, значителна част от които (около 15% от общия брой) се случват през първия месец на зимата.
Тези аномалии са станали причина за смъртта на повече от 386 души, както и нанесени щети на повече от 50 кораба, други над две дузини кораби са потънали. Както отбелязват физиците, повече от половината от смъртните случаи се случват в райони с висока гъстота на населението и високото ниво на морски трафик.
Както се надяват изследователите, информацията, която са събрали, ще ускори откриването на механизмите за образуване на морските „вълни убийци“, а също така ще позволи на властите в най-уязвимите региони на Земята да разработят подходи, които биха намалили вероятността за смъртни случаи.