Необичайно гъст цъфтеж на планктон по източното крайбрежие на Тайланд създава водна „мъртва зона“, която представлява заплаха за поминъка на местните рибари, съобщи Ройтерс.
Учени твърдят, че количеството планктон в някои райони на Тайландския залив е над 10 пъти повече от нормалното. Заради изобилието на планктона водата е яркозелена, то убива и морския живот.
Цъфтежът на планктон се случва един или два пъти годишно и обикновено продължава от два до три дни, казват експертите. Планктонът може да произвежда токсини, които вредят на околната среда. Те дори могат да убият морския живот, като изчерпят кислорода във водата и блокират слънчевата светлина.
Бреговете на провинция Чонбури са известни със своите ферми за миди. Там повече от 80% от почти 300-те парцела за миди са засегнати от цъфтежа на планктона, каза Сатитчат Тимкрайон, президент на Риболовната асоциация на Чонбури.
Рибарят Сучат Буат, чийто парцел е един от засегнатите, каза, че цъфтежът е причинил загуби от над 500 000 тайландски бата (14 000 щатски долара), като колегите му също са претърпели „невъобразими“ загуби.
Въпреки че причината за интензивния цъфтеж на планктона не е ясна, учените смятат, че е възможно замърсяването и интензивната горещина, причинена от глобалното затопляне, да са довели до тази ситуация.
„Ел Ниньо причинява суша и по-високи температури на морето“, каза морският биолог Тануспонг Покаванич. „Всичко ще се влоши, ако не коригираме начина, по който работим с ресурсите, разхищението на вода и начина си на живот.“
Именно заради цъфтежа на планктон по-рано тази година хиляди мъртви риби бяха изхвърлени по плажната ивица в южната провинция Чумфон, като експертите обвиниха за това глобалното затопляне.
В световен мащаб морските горещи вълни се превърнаха в нарастващ проблем тази година, след като хиляди мъртви риби бяха изхвърлени на плажовете в американския щат Тексас. Експертите също предупреждават за цъфтеж на водорасли по британското крайбрежие в резултат на повишаването на температурата на морската вода.