Високо на алпийски хребет под таван от лед, вода капе в пещера, образувана от бавно свиващия се ледник Ямталфернер, съобщи АП. Само след няколко години той ще изчезне, а след десетилетия след това е възможно и останалите австрийски ледници да са изправени пред същата съдба заради глобалното затопляне, причинено от човешката дейност.
Андреа Фишер, глациолог от Австрийската академия на науките, свидетелства за това значително смаляване на ледника. Тя и нейният екип измерват леда, за да разберат как глобалното затопляне влияе на ледниците сега и в бъдеще. През последните няколко години от австрийските ледници започнаха да се отчупват парчета, които се превръщат в суха земя – процес, невиждан в региона през последните векове.
„Преди няколко години смятахме, че те ще издържат до края на този век, но сега изглежда, че в края на 2050 г., в края на първата половина на века, в Австрия вече няма да има ледници“, каза Фишер.
Топенето на ледниците е един от най-явните показатели за ефектите от глобалното затопляне, причинено от човешката дейност. В резултат на климатичните промени ледниците по света – от Скалистите планини до Алпите и Хималаите – бързо се смаляват. Учените изчисляват, че две трети от световните ледници ще изчезнат до края на века при сегашните климатични тенденции.
Много хора вече отиват в планините, за да видят ледниците, преди да е станало твърде късно. Германският южен ледник Шнайфернер вече е загубил статута си на такъв след горещото лято на 2022 г., но големият северен ледник все още е цялостен, въпреки че също се топи. Разположен на най-високия връх в Германия, той привлича множество туристи и приключенци.
Специалистите ще продължат да наблюдават Ямталфернер, докато той се топи. Учените трябва да разберат колко вода ще изтече от отдръпващия се ледник и също да преценят какви са опасностите за безопасността от вече оголените скали и останалите разхлабени отломки, обясни Фишер.
И въпреки че е твърде късно Ямталфернер да бъде спасен от изчезване, Фишер твърди, че дори ако хората спрат да изгарят изкопаеми горива още сега, процесът на топене вече е в ход – за да бъдат ограничени промените в планинските региони би било нужно да се ограничи глобалното затопляне.
Алпийската екосистема може да оцелее при затопляне от 1,5 или 2 градуса по Целзий над прединдустриалните нива, уточни Фишер. При по-ниски нива на затопляне пък ледниците потенциално биха могли дори да се възстановят.
Според Фишер е важна дългосрочната перспектива.
„Мисля, че е важно всички ние да се научим да мислим по-дългосрочно от живота си, защото трябва да мислим и за следващите поколения. Нашите решения ще повлияят на следващите поколения, особено в планинските региони“.