В хангар в индустриална зона в Иври сюр Сен, в покрайнините на Париж, се намира обект, който прилича на космически кораб от научнофантастичен филм. Всъщност това е оранжерия, вдъхновена от космическите изследвания, направени от френско-американската стартъп компания „Интерстелар Лаб“ (Interstellar Lab), която пресъздава различни климатични условия, предава АФП.
Целта е да се подготвят важните за парфюмерията ароматни растения за климатичните промени.
Инициативата на „Интерстелар Лаб“ привлича един от лидерите на пазара на аромати и парфюми – френската компания „Роберте“ (Robertet).
С дължина 11 метра, широчина 5 метра и височина 6 метра, яйцевидният БиоПод (BioPod) е осветен от светодиоди, които придават виолотево сияние на вътрешното пространство. Пашкулът може да се използва за тестване на устойчивостта на растенията и за тяхното отглеждане.
В съоръжението, вдъхновено от система, разработена за НАСА, „Интерстелар Лаб“ възпроизвежда в полузатворен кръг климат по поръчка. „Това е оранжерия на стероиди“, казва през смях Барбара Белвиси, главен изпълнителен директор на стартъпа и инициатор на идеята.
„Два компютъра, свързани със сензори, управляват температурата, влажността, светлината и нивата на кислород“, обяснява тя.
Пашкулът БиоПод побира 500-литров резервоар за вода, който може да стигне за период между три и шест месеца, в зависимост от желания климат. Устройството влияе и върху количеството въглероден диоксид, необходимо за растежа на растенията.
След няколко месеца подобно съоръжение ще бъде инсталирано и в Грас, в югоизточната част на Франция. Компания „Роберте“, която създава натурални парфюми и аромати за най-големите марки като „Шанел“, „Диор“ и „Ермес“, е инвестирала един милион евро за пет години за придобиването на такава оранжерия.
„Това ще ни даде възможност да ускорим времето за изследване четири или пет пъти“, казва Жулиен Мобер, ръководител на отдела за суровини на „Роберте“.
От компанията отбелязват, че климатичните промени са нова ситуация, пред която са изправени.
„Залогът е голям. Трябва да намерим подходящите видове или да подготвим видовете за по-малко вода и повече топлина“, допълва Мобер.
Той вярва, че след 50 години все още ще има рози, при това с по-малко химикали.
За да се справи с климатичните промени, компанията разнообразява източниците си на доставка и доставчиците си по света: жасминът идва от Турция и Египет, ветиверът – от Хаити, розите – от България и Турция, а също и от Грас, столицата на парфюмите.
Мобер обяснява, че компанията залага на БиоПод като инструмент, който ще й позволи да изследва устойчивостта на растенията към липсата на вода и топлина, като идеята е „да се създадат видове, които са по-устойчиви на климатичните предизвикателства, но и видове с по-добри добиви“. Понастоящем за производството на един литър етерично масло са необходими 3 тона рози.