„Улиците на Силистра, Тутракан и Дулово – хилядолетна история и родолюбива символика” e най-новото издание на Регионалната библиотека „Партений Павлович“ в Силистра. В справочника е включена информация за наименованията на улиците в трите най-големи градове в областта. Негов съставител е Мануела Енчева – зам.-директор на библиотеката, а корицата е дело на Мартина Ганчева.
Справочникът е издаден по проект „Библиотечното краезнание – историческа памет на родния край“, финансиран от Министерството на културата. Работата по него е започнала през есента на миналата година.
„Ролята на имената на улиците е свързана с утвърждаване на нашата национална идентичност. Те имат знаково, символно значение – носят в себе си идеи, ценности, памет. Когато дадена улица се сдобие със свое име, тя престава да бъде просто път, а се превръща и в паметник. Имената на улиците са и учебници по история, по география, по ботаника. Стремежът на изданието е да мотивира живущите на тези улици да открият повече данни за патрона си, защото българската история, национален дух и култура са повод за лична гордост на всеки от нас.“, каза за БТА Мануела Енчева.
Тя разказа още, че в Силистренско има няколко периода на преименуване на улици, свързани с исторически и политически събития.
„През 40-те години на миналия век и връщането на Южна Добруджа в пределите на България, започва преименуване на улици. След 1944 година много от имената са свързани с комунистически дейци. Много от тях са в Тутракан и все още съществуват, въпреки че това е град с богата история и голям брой дейци, родени и живели там. Смяната на името на улицата обаче води след себе си хаос и объркване и налага смяната на личните документи на хората, които живеят там. Може би това е причината за по-редките промени в днешно време.
В справочника е включена информация за 403 улици, като 202 от тях са в Силистра, 136 са в Тутракан и 65 – в Дулово. Има и наименования, които се дублират. Улиците в съответните населени места са представени по азбучен ред.
„В Силистра има 69 имена на улици, посветени на исторически личности, 17 на литературни творци и 30, които са свързани със събития и личности от миналото на града, като Партений Павлович, Петър Бояджиев, Бояджи Яни и др. Имена на географски обекти имат 60 улици, на цветя и билки – 24, а на животински видове – 2. В Тутракан 61 улици носят имената на географски обекти, 47 на исторически личности и събития, 15 на литературни творци, 9 на местни деятели и географски понятия. Любопитно е, че в Дулово има три безименни улици, които чакат своя кръстник. Там има и две шосета – Силистренско и Шуменско шосе, които водят към съответните градове. Възможно е те да са именувани още през първите години след Освобождението“, каза Енчева.
Справочникът, освен на хартиен носител, ще бъде представен и в електронен вариант на сайта на библиотеката. Той ще се актуализира при извършени бъдещи промени.